Digital era – XII Cashless Congress

Administracja publiczna liderem zmian paperless i cashless

Administracja publiczna i model świadczenia usług dla obywateli, czyli dlaczego paperless i cashless to ciągle najważniejsze hasła, które warto promować na drodze do budowy zwinnych cyfrowych rozwiązań dla nas, konsumentów i przedsiębiorców

Biorąc pod uwagę fakt, iż Cyfrowa Dekada 2030 będzie głównym kompasem działań sektora publicznego w perspektywie najbliższych 5 lat należy pilnie przemyśleć wizję docelowego modelu świadczenia przez administrację publiczną cyfrowych usług dla podatników, tak by wpisywała się ona w aktualnie dominujące trendy w obszarze rozwoju gospodarki cyfrowej. Cyfrowa Dekada 20230 opiera się na 4 fundamentach: Umiejętności cyfrowe obywateli, bezpieczna i zrównoważona infrastruktura cyfrowa, transformacja cyfrowa przedsiębiorstw oraz cyfryzacja usług publicznych. Pamiętajmy jednocześnie, że nasze społeczeństwo jest otwarte na usługi cyfrowe – przykładowo liczba aktywnych użytkowników bankowych aplikacji mobilnych na koniec III kwartału 2023 roku wyniosła powyżej 21 milionów, więc mamy przestrzeń i wręcz obowiązek przenosić doświadczenia klientów sektora prywatnego, na sektor publiczny w obszarze tworzenia cyfrowych usług. Klienci na te usługi czekają i ich oczekują.

Jesteśmy jako kraj na bardzo dobrej pozycji wyjściowej – mObywatel, to już obecnie w pełni cyfrowy portfel każdego Polaka, portfel dzięki któremu można praktycznie zapomnieć o noszeniu przy sobie fizycznego, tradycyjnego portfela (chyba, że ktoś tego potrzebuje i lubi). Jednocześnie mObwatel staje się obecnie również rozwiązaniem, dzięki któremu możemy opłacać różne należności publicznoprawne, dzięki wdrożeniu płatności elektronicznych w tym rozwiązaniu. Miejmy nadzieje, że obok obecnie dostępnego w tym rozwiązaniu Blika, za chwile obywatele dostaną również możliwość płatności zdematerializowanymi kartami płatniczymi z poziomu mObywatela. Idąc dalej widzimy świetną platformę do kontaktu obywateli z administracją skarbową – mowa tu o eUrzędzie Skarbowym, produkcie flagowym resortu finansów. Dzięki rozwijanym tam cyfrowym usługom dla podatników każdy z nas, konsumentów i przedsiębiorców może bez wychodzenia z domu prowadzić interakcje z fiskusem, który zyskuje coraz lepszą i bardziej przyjazną twarz.

Z optymizmem warto spoglądać na kolejne rozwijane ale i te już ugruntowane e-usługi publiczne, jak eRecepta, eSkierowanie, czy szerzej cały pakiet cyfrowych usług na platformie IKP, prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia.

Ciekawą e-usługą rozwijaną przez administrację publiczną w Polsce jest eParagon, czyli rewolucja w podejściu do przekazywania konsumentom dowodu dokonania transakcji zakupu towaru czy usługi. Warto obserwować kiedy eParagon stanie się standardem w obrocie gospodarczym w Polsce.

Czekamy również na rewolucję w fakturowaniu i wdrożenie w pełni eFaktur. Liczymy na to, że kiedyś, miejmy nadzieję w niedalekiej przyszłości będziemy mogli korzystać z cyfrowych usług publicznych w modelu seamless, coś jak w płatnościach cyfrowych, które coraz bardziej przechodzą do back-endu procesu zakupowego, tak, by konsument, czy w przypadku public, obywatel, przedsiębiorca mógł jeszcze wygodniej realizować swoje obowiązki wobec Państwa.

Warto też mocno wspierać kolejne rozwiązania płatnicze wdrażane przez administrację publiczną w partnerstwie z Fundacją Polska Bezgotówkowa, która to Fundacja od lat buduje z sukcesami kulturę cashless w jednostkach szeroko rozumianej administracji publicznej, zarówno na szczeblu samorządowym jak i centralnym. Tu też jest jeszcze sporo wyzwań i potrzeba wdrożeń kolejnych grup public merchants.

Cashless Congress Digital Era od lat wspiera inicjatywy budowy cyfrowych usług publicznych dla nas konsumentów i przedsiębiorców. W tym roku również, wspólnie z naszymi partnerami z administracji publicznej będziemy pokazywać kolejne rozwiązania cyfrowe, które ułatwiają nam cyfrowe interakcje z Państwem. Zapraszamy do rejestracji na to doroczne święto na którym tematy paperless&cashless są wiodącą częścią całej agendy wydarzenia!

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping
0