Digital era – XII Cashless Congress

Płać jak lubisz, czyli co słychać w kwestii rozwoju metod płatności

  • Niemal niemożliwe jest wyobrażenie sobie obecnego świata bez płatności bezgotówkowych. Dzięki innowacjom technologicznym i coraz większym oczekiwaniom konsumentów jeśli chodzi o wygodę i bezpieczeństwo płatności od wielu lat rośnie liczba płatności dokonywanych bezgotówkowymi metodami takimi jak karty płatnicze, płatności mobilne, pay-by-linki, płatności odroczone, płatności portfelami płatności, rozwiązania płatnicze własne platform e-commerce i inne.
  • Obecnie rozwijany przez organizacje kartowe standard click2pay daje olbrzymie możliwości rozwoju płatności kartowych w szeroko rozumianym e-commerece czy też m-commerce.
  • Jednocześnie coraz mocniej w debacie publicznej pojawia się temat tzw. cyfrowej gotówki, rozumianej jako pieniądz banku centralnego (CBDC) i zobowiązanie banku centralnego wobec konsumentów i przedsiębiorców w formie cyfrowej.
  • Publiczna cyfrowa gotówka, to również element szerszej dyskusji o budowaniu alternatywy dla prywatnej cyfrowej gotówki oferowanej przez gigantów technologicznych.
  • Na forum UE trwają obecnie prace dotyczące ram prawnych dla cyfrowego euro a Europejski Bank Centralny realizuje fazę przygotowawczą, której celem jest położenie podwalin pod potencjalną emisję cyfrowego euro. Obejmuje to sfinalizowanie ram prawnych dla cyfrowego euro i wybór dostawców, którzy mogliby potencjalnie opracować platformę i infrastrukturę cyfrową dla euro. Ważnym wątkiem prac nad ramami prawnymi cyfrowego euro jest również zadbanie, by wypracowany model włączał w system dystrybucji cyfrowego euro również sektor prywatnych dostawców rozwiązań płatniczych.
  • Obok kwestii rozwoju cyfrowych walut publicznych mamy też bardzo ciekawą dyskusję o rozwoju kryptoaktywów, czy szerzej rynku finansów zdecentralizowanych.
  • Ta dyskusja wraca w związku z faktem, że Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy o kryptoaktywach. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia PE i Rady  sprawie rynków kryptoaktywów.
  • Niezapominamy także o modelach płatności bez płatności (seamless payments) rozwoju płatności subskrypcyjnych i tym podobnych modelach.
  • Jednocześnie pamiętamy również o kwestiach związanych z obrotem gotówkowym i rynkiem bankomatów, ponieważ wybór form płatności daje konsumentom wolności w podejściu do płacenia a podejście PayAsYouLike wydaje się być optymalnym w szukaniu najlepszych narracji na łączenie światów gotówkowego i bezgotówkowego.

Te wszystkie wątki składają się na jeden z 6 obszarów tematycznych XII edycji Cashless Congress Digital Era zatytułowany „Płać jak lubisz”.

Zapraszamy już dziś do rejestracji na to unikatowe wydarzenie. Do zobaczenia na Cashless Congress Digital Era już 28-29 maja br.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping
0